Start LGD - czyli nieco o nas LSR Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2014-2020
Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2014-2020 PDF Drukuj Email

I. Charakterystyka LGD

1. Forma prawna i nazwa stowarzyszenia

Lokalna Grupa Działania „Region Włoszczowski” (LGD) z siedzibą we Włoszczowie jest partnerstwem trójsektorowym w rozumieniu art. 32–35 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności
i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006
(Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013) oraz Ustawy z dnia 20 lutego 2015 o rozwoju lokalnym
z udziałem lokalnej społeczności
(Dz. U. z 2015 r. poz. 378), składającym się z przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego, społecznego i mieszkańców. Działa jako Stowarzyszenie i jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, mającym na celu działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. LGD została wpisana przez Sąd Rejonowy w Kielcach na listę KRS 24 października 2008 r. pod numerem: 0000316291. Dokumentem regulującym działalność Stowarzyszenia jest Statut Lokalnej Grupy Działania „Region Włoszczowski”, stanowiący załącznik nr 3 do wniosku o wybór LSR. Statut reguluje zasady działania LGD, Strukturę LGD, skład i kompetencje organów LGD: Walnego Zebrania Członków, Rady, Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej oraz kwestie związane z majątkiem i rozwiązaniem Stowarzyszenia.

2. Obszar

Obszar Lokalnej Grupy Działania „Region Włoszczowski” obejmuje swoim zasięgiem 11 gmin
z terenu trzech województw. W skład Stowarzyszenia wchodzą gminy: Kluczewsko, Moskorzew, Radków, Secemin, Włoszczowa, (województwo świętokrzyskie, powiat włoszczowski), Koniecpol (województwo śląskie, powiat częstochowski), Gidle, Ładzice, Kobiele Wielkie, Radomsko i Żytno (województwo łódzkie, powiat radomszczański). Pozostają one w bezpośrednim lub dalszym sąsiedztwie i stanowią spójny pod względem przestrzennym obszar, znajdujący się w jednym obrysie (rysunek 1).

Rysunek 1 Obszar Działania LGD „Region Włoszczowski

Według stanu na dzień 31.12.2013 roku, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny[1], powierzchnia obszaru wynosiła 1 448 km2, natomiast liczba ludności 72 090 osób (tabela 1). Gęstość zaludnienia osiągnęła poziom 49 osób/km2.

[1] Strona internetowa Głównego Urzędu Statystycznego, Bank Danych Lokalnych, www.stat.gov.pl.

Pobierz pełną wersję TUTAJ !